Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

27 października 2013, 13:19

Zalety biodiesla

Biodiesel jest paliwem, które nie tylko jest odnawialne (wytwarzane z biomasy, czyli odnawialnego surowca). Jest on w stanie także wydłużyć życie silnika wysokoprężnego, niezależnie od tego, czy ten diesel zamontowany jest w osobówce, ciężarówce, autobusie, czy ciągniku.

Według niektórych autorów, biodiesel jest w stanie zwiększyć żywotność silnika nawet o 100%. To oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdu -- zarówno w formie amortyzacji sprzętu, jak i napraw oraz części zamiennych. Silnik wymaga wymiany po dłuższym czasie, psuje się rzadziej, co przyczynia się do rzadszej konieczności wymiany pojazdu oraz większej niezawodności.


Z czego to wynika? Biodiesel posiada znacznie lepsze właściwości smarne w stosunku do zwykłego, niskosiarkowego oleju napędowego (tzw. ekodiesel). Ta cecha tego paliwa jest w stanie zwiększyć żywotność niektórych części silnika nawet o 100%. Oznacza to, że samochody mogą być używane przez dziesięciolecia i pokonywać nie setki tysięcy, lecz miliony kilometrów.

Biodiesel to paliwo odnawialne, wytwarzane z olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, zarówno nowych (świeżo wytłoczonych), jak i zużytych do różnych celów spożywczych (np. po wielokrotnym smażeniu frytek). W teorii biodiesel można wytworzyć nawet w domu, bo sam proces zamiany oleju roślinnego w biodiesel jest łatwy (wymaga metanolu, temperatury, dobrego wymieszania i obecności katalizatora), ale w praktyce kłopoty sprawia jego późniejsze oczyszczanie z wody i gliceryny. Prawidłowo wytworzony biodiesel (np. ten, który można kupić na stacjach benzynowych) stanowi jednak bezpieczny i korzystny dodatek do tradycyjnego oleju napęowego -- bywa już rutynowo polecany przez dużych producentów silników wysokoprężnych i samochodów.

Biodiesel jest zresztą rutynowo dodawany do oleju napędowego na polskich stacjach paliw, jest go w ON kilka procent, co wymaga z ustawowego obowiązku dodawania wykorzystywania tzw. biokomponentów.

Można także na niektórych stacjach kupić czysty biodiesel, tzw. B100 (100% biodiesla).

Oprócz pozytywnego wpływu biodiesla na silnik, jest on także korzystny dla środowiska. I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie nieodnawialnych surowców, ale także mniejsze emisje trujących substancji z rur wydechowych -- tlenków siarki, tlenku węgla oraz sadzy.

Oczywiście biodiesel ma też i wady. Ma nieco mniejszą wartość opałową niż olej napędowy z ropy naftowej, więc jego zużycie będzie większe, niż oleju napędowego. Dodatkowo, po czasie ulega on rozkładowi, co wymusza stosowanie konserwantów.

21 komentarzy:

Jak się nigdy nie nudzić? pisze...

No, nikt nie ma :)
Nie wiesz co robić, zapraszam na mojego bloga gdzie rozwiązujemy problem nudy

Anonimowy pisze...

Biodiesel może być przyszłością, ale w tym momencie to odnawialne źródła energii lepiej sobie radzą.

Unknown pisze...

Jak dla mnie teraz najlepsza energia odnawialna sa solary , slonce jest za darmo wytarczy troche zainwestowac w odopwiedni sprzet i po sprawie ;)

Bartek z ubezpieczamy-auto.pl pisze...

W ostatnim czasie bycie eko jest bardzo modne. Biodiesel również jest ciekawym rozwiązaniem.

ten url pisze...

W zimę to tylko benzyna, przez lata miałem samochody z dieslem.

Oktan pisze...

A jak biodeasl wpływa na filrt DPF?

Kary umowne w umowie pisze...

Biodiesel to ciekawa sprawa.

biuroconsilio.pl pisze...

Interesujący wpis.

Hempmeds.pl pisze...

mam taki silnik i jest okej !

sprawdzajnumery.pl pisze...

Treściwy artykuł.

filtrowanie.com.pl pisze...

Bardzo ciekawy wpis. Dużo przydatnych informacji. Pozdrawiam

Doradca pisze...

Główna zaleta biodiesla to silnik 1.9 TDI ;)

Tamara pisze...

cenne wskazówki na tym blogu

Tymon pisze...

Bardzo wartościowy blog, dużo ciekawych informacji w kwestii ekologii

Mateusz pisze...

Świetny wpis!

Dawid pisze...

Ciekawy wpis

Doradca kredytowy pisze...

Każda forma dbania o środowisko jest ważna a jeśli dzięki temu chronimy bardziej swój pojazd to ma to sens.

Sebastian pisze...

Podoba mi się ten wpis

Cezary pisze...

Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

Ula pisze...

Ten wpis jest bardzo interesujący

Emilia pisze...

Super wpis

Prześlij komentarz