Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

27 października 2013, 13:19

Zalety biodiesla

Biodiesel jest paliwem, które nie tylko jest odnawialne (wytwarzane z biomasy, czyli odnawialnego surowca). Jest on w stanie także wydłużyć życie silnika wysokoprężnego, niezależnie od tego, czy ten diesel zamontowany jest w osobówce, ciężarówce, autobusie, czy ciągniku.

Według niektórych autorów, biodiesel jest w stanie zwiększyć żywotność silnika nawet o 100%. To oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdu -- zarówno w formie amortyzacji sprzętu, jak i napraw oraz części zamiennych. Silnik wymaga wymiany po dłuższym czasie, psuje się rzadziej, co przyczynia się do rzadszej konieczności wymiany pojazdu oraz większej niezawodności.


Z czego to wynika? Biodiesel posiada znacznie lepsze właściwości smarne w stosunku do zwykłego, niskosiarkowego oleju napędowego (tzw. ekodiesel). Ta cecha tego paliwa jest w stanie zwiększyć żywotność niektórych części silnika nawet o 100%. Oznacza to, że samochody mogą być używane przez dziesięciolecia i pokonywać nie setki tysięcy, lecz miliony kilometrów.

Biodiesel to paliwo odnawialne, wytwarzane z olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, zarówno nowych (świeżo wytłoczonych), jak i zużytych do różnych celów spożywczych (np. po wielokrotnym smażeniu frytek). W teorii biodiesel można wytworzyć nawet w domu, bo sam proces zamiany oleju roślinnego w biodiesel jest łatwy (wymaga metanolu, temperatury, dobrego wymieszania i obecności katalizatora), ale w praktyce kłopoty sprawia jego późniejsze oczyszczanie z wody i gliceryny. Prawidłowo wytworzony biodiesel (np. ten, który można kupić na stacjach benzynowych) stanowi jednak bezpieczny i korzystny dodatek do tradycyjnego oleju napęowego -- bywa już rutynowo polecany przez dużych producentów silników wysokoprężnych i samochodów.

Biodiesel jest zresztą rutynowo dodawany do oleju napędowego na polskich stacjach paliw, jest go w ON kilka procent, co wymaga z ustawowego obowiązku dodawania wykorzystywania tzw. biokomponentów.

Można także na niektórych stacjach kupić czysty biodiesel, tzw. B100 (100% biodiesla).

Oprócz pozytywnego wpływu biodiesla na silnik, jest on także korzystny dla środowiska. I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie nieodnawialnych surowców, ale także mniejsze emisje trujących substancji z rur wydechowych -- tlenków siarki, tlenku węgla oraz sadzy.

Oczywiście biodiesel ma też i wady. Ma nieco mniejszą wartość opałową niż olej napędowy z ropy naftowej, więc jego zużycie będzie większe, niż oleju napędowego. Dodatkowo, po czasie ulega on rozkładowi, co wymusza stosowanie konserwantów.

11 komentarzy:

Jak się nigdy nie nudzić? pisze...

No, nikt nie ma :)
Nie wiesz co robić, zapraszam na mojego bloga gdzie rozwiązujemy problem nudy

Anonimowy pisze...

Biodiesel może być przyszłością, ale w tym momencie to odnawialne źródła energii lepiej sobie radzą.

Paulina Patrycka pisze...

Jak dla mnie teraz najlepsza energia odnawialna sa solary , slonce jest za darmo wytarczy troche zainwestowac w odopwiedni sprzet i po sprawie ;)

Bartek z ubezpieczamy-auto.pl pisze...

W ostatnim czasie bycie eko jest bardzo modne. Biodiesel również jest ciekawym rozwiązaniem.

ten url pisze...

W zimę to tylko benzyna, przez lata miałem samochody z dieslem.

Oktan pisze...

A jak biodeasl wpływa na filrt DPF?

Kary umowne w umowie pisze...

Biodiesel to ciekawa sprawa.

biuroconsilio.pl pisze...

Interesujący wpis.

Hempmeds.pl pisze...

mam taki silnik i jest okej !

sprawdzajnumery.pl pisze...

Treściwy artykuł.

filtrowanie.com.pl pisze...

Bardzo ciekawy wpis. Dużo przydatnych informacji. Pozdrawiam

Prześlij komentarz