Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

16 września 2015, 21:40

Jak najłatwiej zacząć korzystać z odnawialnej energii?

Bardzo mi się robi miło na duszy, kiedy słyszę o ludziach, którzy chcą zacząć prowadzić bardziej ekologiczny styl życia. Oszczędzać wodę i energię, albo korzystać właśnie z odnawialnych źródeł energii lub biopaliw.

Przed taką zmianą mogą powstrzymywać koszty. Montaż na dachu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych (baterii słonecznych) to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Ale są też i inne rozwiązania.

Odnawialna energia w transporcie

Nie, nie mam tu na myśli kupowania samochodu elektrycznego czy roweru elektrycznego. Tym bardziej, że energię elektryczną w Polsce w zdecydowanej większości wytwarza się wciąż z węgla, który jest paliwem nieodnawialnym.

Zatankowanie biopaliw do samochodu też nie jest łatwe, bo od jakiegoś czasu na stacjach benzynowych nie pojawia się już biodiesel (paliwo otrzymywane przez estryfikację kwasów tłuszczowych, najczęściej wytwarzane z oleju rzepakowego i metanolu). Trzeba też zaznaczyć, że to paliwo nadaje się do stosowania wyłącznie w silnikach diesla, zaś do samochodów benzynowych lać można co najwyżej paliwa alkoholowe (metanol, etanol, butanol). Tu problemem jest też zupełnie inny skład mieszanki paliwowo-powietrznej, z którym może sobie nie poradzić komputer sterujący wtryskiem paliwa.

Jak ktoś się uprze, może wlać do baku po prostu olej roślinny. Latem samochód ze starym silnikiem wysokoprężnym (bez wynalazków w stylu common rail) powinien sobie z nim poradzić. Niestety, to rozwiązanie nie jest w pełni legalne, bo żeby jeździć na oleju roślinnym, trzeba samodzielnie zapłacić podatek akcyzowy.

Ale po co kombinować, jeśli jest dużo prostsze rozwiązanie?

Przecież odnawialną energią jest ta wytwarzana przez nasze mięśnie. Wystarczy zrezygnować z jazdy samochodem i przejść się piechotą lub przejechać rowerem, by skorzystać z odnawialnej energii. Bo przecież żywność, którą spożywamy, jest wytwarzana z odnawialnych surowców -- zbóż, warzyw, owoców, mięsa i nabialu.

Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe. Trudno wyobrazić sobie spacer na drugi koniec Polski na urlop, ale kilkukilometrową pieszą wycieczkę do kina -- jak najbardziej.

Odnawialne ciepło

Jeśli chodzi o ogrzewanie domów, to użycie odnawialnej energii najczęściej kojarzy nam się ze wspomnianymi wcześniej kolektorami słonecznymi. Niestety, są one dość kosztowne.

Ale prościej jest użyć energię słoneczną do ogrzewania domu po prostu wpuszczając ją do wnętrza przez odsłonięte okna. Zimą często nie jest to możliwe ze względu na pogodę, ale w okresie przejściowym już tak.

Po prostu należy odsłonić zasłony, firanki, rolety, żaluzje. Jeśli to możliwe, także usunąć obiekty znajdujące się za oknem, np. pergole czy niepotrzebne gałęzie drzewek owocowych czy krzewów. Im więcej energii słonecznej trafi do wnętrza domu, tym lepiej.

Kolejnym rozwiązaniem jest po prostu wykorzystanie drewna zamiast węgla do ogrzewania. Paliwa gazowe zastąpić trudniej, bo mało kto będzie miał ochotę wytwarzać we własnym zakresie biogaz, tylko po to, by użyć go jako paliwo dla kotła centralnego ogrzewania (co samo w sobie może nie być trywialne).

25 komentarzy:

Bieluner pisze...

Jestem przede wszystkim za tym by przesiąść się na rower lub autonogi;) ile korzyści - oszczędność pieniędzy, lepsza kondycja i zgrabna sylwetka, brak zanieczyszczeń środowiska

Tomek z lowcachwilowek.pl pisze...

Moim zdaniem energia odnawialna to nasza przyszłosć. Coraz bardziej dbamy o siebie i nasze środowisko. Sam mam kolektory słoneczne i bardzo je sobie cenię :)

krajewska.info pisze...

Super artykuł! Myślę, że energia odnawialna to przyszłość i warto w nią inwestować jeśli tylko mamy taką możliwość.

Marlena pisze...

Odnawialne źródła energii w ostatnim czasie są popularne a moda na życie eko coraz bardziej sie rozprzestrzenia więc na pewno nie będzie to inwestycja w błoto.

ProfiCredit.pl pisze...

Ciekawy artykuł. Mam zamair zainwestować w solary i myślę, że to dobry pomysł.

praca4u pisze...

Też odsłaniam zasłony okienne podczas słonecznych dni. Przy słonecznej jesieni, dom z rekuperacją nie wymaga uruchamiania pieca :-)

Pozyczki-dla-ciebie.pl pisze...

Ciekawy artykuł.

Alina Sudek pisze...

Ciekawy wpis. Solary od dawna gdzieś mi chodzą po głowie.

kasapotrzebna.pl pisze...

Moim zdaniem odnawialna energia to bardzo przyszłościowa sprawa.

Kara umowna wzór pisze...

Na pewno warto w to zainwestować.

superfinansowy.pl pisze...

Przydatny wpis. Według mnie to bardzo opłacalne.

pozyczkowydoradca.pl/oferty-pozyczek/takto-finanse pisze...

Odnawialne źródła energii to świetny sposób na oszczędzanie.

rozwod-i-podzial-majatku.pl pisze...

Przyszłościowa sprawa.

GieldaCv.pl pisze...

Właśnie przymierzam się do zakupu solarów. Według mnie to świetna sprawa.

Marcin pisze...

Super wpis.

szkolenierodo.pl pisze...

Dawniej nie byłam przekonana czy takie rozwiązania będą dobre ale coraz bardziej się przekonuje.

Fastwhitecat pisze...

Według mnie warto w to zainwestować jeśli mamy taką możliwość.

król czasu pisze...

Można wiedzieć, kiedy pojawią się nowe wpisy?

Niszczarka24 pisze...

Interesująca tematyka bloga. Warto pisać o odnawialnych źródłach energii.

Smart-car.pl/nasza-flota pisze...

Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam

Nasionamarihuany-sklep.com.pl pisze...

super sprawa napewno ktos skorszysta

domipraca.pl pisze...

Przydatny wpis. Ciekawe informacje.

7BUTY pisze...

Gdyby u nas tylko powstawało więcej takich źródeł. Szkoda, że się nie uczymy od innych.

EAST UPS pisze...

Moim zdaniem odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularniejsze.

sudharapolska.com pisze...

Obecnie jest duży boom na bycie eko, zdrową żywność i unikanie korzystania z plastikowych opakowań. Odnawialne źródła energii są świetnym rozwiazaniem właśnie dla osób chcących żyć ekologicznie.

Prześlij komentarz