Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

11 maja 2013, 00:16

Po co komu kominek?

W Polsce jeśli chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, statystycznie sprawa jest prosta. Statystyczny Polak korzysta z biomasy i spala ją w kominku.


Problem polega jednak na tym, że na wykorzystaniu drewna kominkowego nie zbudujemy w Polsce dużego udziału źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym. Choć w sumie nie wiem po co komuś mogłoby na tym zależeć. Z punktu widzenia naszych interesów jest istotne, byśmy używali jak najwięcej paliw z importu lub własnych paliw odnawialnych. Czyli gazu z Rosji, albo drewna.

Węgiel powinien zostać w ziemi na gorsze czasy.

Jeśli chodzi o wykorzystanie drewna do jakichkolwiek celów, powinno się to odbywać blisko miejsca jego pozyskania. Transport drewna na większe odległości jest kosztowny i kłopotliwy. W końcu jego wartość opałowa w przeliczeniu na jednostkę objętości nie jest duża. Lepiej już wozić ciężarówkami, koleją albo barkami węgiel -- albo tłoczyć gaz ziemny. 

A biomasę pod postacią drewna najlepiej spalać w formie kłód w nowoczesnych kotłach na drewno, np. zgazowujących (tzw. kotły na holzgas). Tylko że nierzadko trudno przekonać inwestorów do oparcia domowego systemu grzewczego na kotle wymagającym regularnej obsługi. I to takim, do którego nie da się dołożyć podajnika i zasobnika paliwa. Zresztą pellet to kiepska alternatywa, bo na jego produkcję trzeba zużyć sporo energii. Choć z drugiej strony to dobrze, że się jakoś zagospodarowuje odpady z przemysłu drzewnego.

Czyli jednak łatwiej będzie zachęcić ludzi do wykorzystania drewna w kominku. To jest jednak drogie i często zastanawiam się, czemu ludzie tak bardzo chcą mieć ogień w salonie. Na szczęście chcą i nie ma co nad tym ubolewać. :)

5 komentarzy:

Energia pisze...

Też dziwi mnie, że każdy jakoś milczy :) A ogień w salonie ludzie chcą mieć, bo robi wrażenie przytulności :)

Paweł Kwas pisze...

Ja podpiąłem to pod piec centralnego ogrzewania i miałem dośc nowoczesny kominek w salonie, na drewno.

michalek pisze...

Kominek to fajna rzecz, mam w domu i zimą potrafi idealne ogrzac salon plus korytarze.

Nasionamarihuany.sklep.pl pisze...

bardzo wyczerpujące informacje dzieki wielkie :)

aptekakamagra.pl pisze...

krótko zwięźle i na temat brawo Ty !

Prześlij komentarz