Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

9 stycznia 2013, 19:48

Projekty energooszczędnych domów

Jest wiele cech, na które nie zwraca się uwagi wybierając dla siebie projekt domu. Jedną z takich ważnych, a często pomijanych cech jest energooszczędność domu. A jest to bardzo istotne, ponieważ koszty eksploatacji będą w takim domu dużo niższe. Żeby jednak znaleźć dobry projekt, trzeba wiedzieć po czym można poznać projekty domów energooszczędnych. Jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

Dom będzie tańszy w utrzymaniu, jeżeli będzie to zwarta bryła. W domach nie będących na planie kwadratu albo prostokąta w większym stopniu będzie uciekać ciepło na zewnątrz. Dom na planie litery L być może i wygląda ciekawie, ale ze względu na jego ogrzewanie nie jest najlepszym pomysłem.


Trzeba także zwrócić uwagę na okna, w dużym stopniu ucieka przez nie ciepło, więc najlepiej wybierać te projekty domów, które nie przewidują dużych przeszklonych powierzchni. Nie chodzi w żadnym wypadku o to, by mieć w domu jak najmniejsze okna, ponieważ musi być w nim dobre oświetlenie naturalne, ale o to, by unikać przesady. Ważne jest także, z której strony mają okna najważniejsze pomieszczenia. Architekci tworząc projekty domów zwracają uwagę na to, aby nie była to strona północna. W pomieszczeniach położonych od północnej strony zawsze będzie najchłodniej, ale jeśli będą to pomieszczenia gospodarcze albo inne rzadziej używane, to nie będzie to przeszkadzać, więc nie będzie trzeba przeznaczać większej ilości energii na ich ogrzanie, można nawet obniżyć temperaturę w takich wnętrzach. W pomieszczeniach pomocniczych nie trzeba także tak dużych okien jak w mieszkalnych, więc umieszczając je od północy zapobiega się stratom ciepła.

Ciepło ucieka nie tylko przez ściany i okna, ale i przez dach. Im większa jest powierzchnia dachu (w porównaniu do całkowitej powierzchni użytkowej), tym te straty będą większe. Dlatego projekty domów piętrowych są lepszym wyborem ze względu na energooszczędność niż parterowe. Ważny jest także kształt dachu. Najmniejsze straty ciepła zapewniają dachy dwuspadowe i płaskie. Każda dodatkowa połać dachu zwiększa liczbę mostków cieplnych -- miejsc, które trudno jest dobrze zaizolować, przez co przyczyniają się one do zwiększenia strat ciepła a niekiedy nawet lokalnego przemarzania dachu.

Jeżeli ktoś planuje garaż na działce, to warto wybrać projekt, który go przewiduje w bryle budynku. Będzie to dodatkowa ochrona przed wnikaniem zimna do budynku.

15 komentarzy:

Asia pisze...

Tak, ważne jest, aby dom był energooszczędny już przy etapie jego planowania :) Wtedy będzie zużywał mniej energii w czasie całej jego egzystencji :)

Janek pisze...

Rzeczywiście, budowa domu to najlepszy moment na pomyślenie o takich sprawach!

StrefaKlimatyzacji pisze...

Do takiego projektu energooszczędnego (okna, dach) domu dodałbym jeszcze jedną kwestię, a mianowicie odpowiednią wentylację gdyż pełni również ważną rolę w kształtowaniu warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach. Nie możemy zapominać, że ma ona niesamowity wpływ na jego funkcjonowanie.

Remontuj Sam pisze...

Bardzo ciekawy artykuł.

Unknown pisze...

Zapraszam do mnie http://mojauprawa.blogspot.com/

Unknown pisze...

ciekawe spostrzeżenia :) mieliśmy podobne- zwarta bryła, książkowe wręcz ustawienie domu względem stron świata, dobre okna dobre ocieplenie i ...pompa ciepła z której jesteśmy najbardziej zadowoleni, zapraszam do mnie na : nietruje.blogspot.com
pozdrawiam
artur paszko

Anonimowy pisze...

Domy energooszczędne są idealnym rozwiązaniem dla naszego klimatu, ale warto też zainteresować się taką tematyką jak domy pasywne, można wiele oszczędzić według badań.

Kuba pisze...

Idealna oszczędność dla domu. Bardzo ciekawy artykuł.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...

Ciekawy artykul, jestem zdecydowanie za tym zeby domu byly budowane w sposob energooszczedny i ekologiczny.Solary i kotly kondensacyjne powinny byc na porzadku dziennym. Budujac swoj dom na zadbalam o to, tym bardziej ze caly koszt budowy zwrocil mi sie juz w pierwszych miesiacach uzytkowania.

aptekakamagra.pl/viagra.html pisze...

wyglada obiecujaco !

Filip pisze...

Fajnie, że ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej popularne. Bardzo ciekawy blog, lubię tu zaglądać.

Mateusz Dyrda pisze...

Energooszczędne domy wymagają sporego nakładu początkowo ale w trakcie użytkowania koszty są o wiele niższe.

oferty kredytowe pisze...

Warto zainwestować.

Prześlij komentarz