Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

20 czerwca 2010, 22:12

Wzorowa segregacja odpadów

Dla wielu z nas segregacja odpadów jest metodą na oszczędzanie środowiska. Ale dla większości z nas, to metoda na oszczędzanie pieniędzy. Wszystko dlatego, że za śmieci posortowane można wrzucać za darmo do obecnych w wielu miejscowościach pojemników, a za odbiór reszty trzeba płacić.

Czasem bywa też tak, że śmieci posortowane są odbierane z naszych domów za darmo. To dopiero wygoda, nieprawdaż?

Smutne jest to, że wielu Polaków ma jeszcze lepsze metody na poradzenie sobie z kłopotliwym problemem odpadów. Są tak sprytni, że utylizują te odpady praktycznie za darmo:

  • zawożąc je do otwartych śmietników na osiedlach bloków,
  • spalając co się da w kotłach centralnego ogrzewania,
  • co się nie da, wyrzucając do lasu,
  • albo sąsiadowi za płot!

To właśnie domowe spalarnie śmieci są przyczyną, dla której najpopularniejsze kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe to tak zwane kotły wszystkopalne. Znane też pod nazwą śmieciuchów, bo potrafią one spalać nie tylko węgiel i drewno, ale też stare gazety, butelki PET, szmaty i kalosze.

Co ciekawe, najczęściej problem zagospodarowywania odpadów w taki sposób dotyczy ludzi, którzy z bloków wyprowadzili się do domków jednorodzinnych. Czyżby było ich stać na spore raty kredytów, a nie na opłatę za wywóz śmieci?

To są jakieś żarty, jeśli mam być szczery. W dobrze zorganizowanej gminie koszt wywozu śmieci dla jednego mieszkańca może być rzędu kilku złotych miesięcznie. Przykładowo, w Legionowie, ten koszt to 8,50 PLN przy segregacji śmieci albo 15 gdy odbierane są śmieci nieposegregowane. Te kilka złotych miesięcznie na głowę może nie robi wrażenia, ale to przecież niemal dwukrotnie taniej!

Władze Legionowa poszły po rozum do głowy, na przykład fundując mieszkańcom domów kompostowniki, które pozwalają im we własnym zakresie przerabiać uciążliwie odpady biodegradowalne na kompost. Uciążliwe, bo występujące w dużych ilościach zwłaszcza w sezonie koszenia trawników.

Krótką historię walki Legionowa z ludźmi, którym było szkoda pieniędzy na wywożenie śmieci, możecie przeczytać tutaj: "Pozamiatane, czyli wielka czystka w Legionowie".

2 komentarzy:

Sokomaniak pisze...

Ja segreguję co się da.

viagra.edu.pl pisze...

warto czytać takie blogi świat od razu staję sie piekniejszy !

Prześlij komentarz