To jest artykuł komercyjny napisany przy pośrednictwie serwisu Krytycy.pl.
Jest wiele miejsc, którymi typowy dom traci ciepło. Te najlepiej rozpoznane to przede wszystkim okna, drzwi, źle ocieplone ściany. Sporo ciepła ucieka przez wentylację, zwłaszcza gdy jest to wentylacja grawitacyjna. Ale straty ciepła z pomieszczeń mniej ogrzewanych, np. garażu, też wcale nie są małe.
Temperatura w garażu utrzymywana jest na poziomie niższym, niż temperatura w domu. Ogrzewanie go do +20°C byłoby czystą rozrzutnością, więc tego raczej nikt nie robi. Chyba, że garaż połączony jest z jakimś pomieszczeniem gospodarczym, z którego często się korzysta. W Polsce nierzadko okazuje się, że w garażu znajduje się stół warsztatowy, przy którym domowy majsterkowicz często grzebie. Dla komfortu jego pracy temperatura w garażu musi być utrzymywana na odpowiednio wysokim poziomie. Jeśli nie ma takiej potrzeby, zazwyczaj jest to kilka stopni powyżej zera.
Niestety, straty ciepła przez garaż są zazwyczaj dość duże. Bez względu na to, jaka panuje w nim temperatura. A źródłem ich jest brama -- brama garażowa.
Brama garażowa zazwyczaj jest olbrzymia. Na tyle duża, żeby mógł wjechać do garażu samochód. Czasem, gdy garaż jest podwójny, bramy są dwie. To optymistyczna wersja, w tej pesymistycznej jest jedna, znacznie większa brama...
Straty ciepła przez bramę garażową wynikają z dwóch przyczyn. Po pierwsze, bramy mają znacznie gorsze współczynniki izolacyjności cieplnej, niż ściany garażu. Nic w tym dziwnego, ściana jest zazwyczaj znacznie grubsza. No i znacznie lepiej zaizolowana. Z tego względu warto szukać takiej bramy garażowej, która ma jakiś materiał do izolacji cieplnej.
Druga kwestia to ucieczka nagrzanego powietrza podczas każdego otwierania bramy. Wjeżdżający lub wyjeżdżający samochód powoduje przepływ sporej masy powietrza -- ciepłego na zewnątrz (wjeżdżamy) lub zimnego do środka (wyjeżdżamy). To też ma spory wkład w zużycie ciepła na ogrzanie garażu. Aby tego uniknąć, brama powinna być możliwie mała. I powinna się szybko otwierać i zamykać, aby skrócić czas, gdy pozostaje ona otwarta. Warto zainwestować w otwieranie bramy pilotem. Wtedy nie marnujemy kilkunastu sekund na przejście od bramy do samochodu po jej otwarciu.
Może te oszczędności ciepła nie będą duże. Ale skoro i tak musisz kupić bramę do swojego garażu, czy nie lepiej od razu kupić taką, która oszczędzi Ci trochę pieniędzy?
Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?
27 maja 2008, 10:45
Brama garażowa a straty ciepła
Etykiety: oszczędzanie energii, termomodernizacja
1 komentarzy:
No pewnie, że trzeba kupować taką bramę, która zaoszczedzi pieniądze wydawane na ogrzewanie garażu, ale wtedy trzeba zasrosować coś takiego, jak w supermarketach: zasłonę powietrzną. Może to drogie rozwiązanie, ale baterie słoneczne też drogie rozwiazanie, lecz koszty zwracają się po kilku latach. Więc tu można wtedy kombinować z wymiarami bram garażowych.
Prześlij komentarz