Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

31 sierpnia 2012, 13:23

Budowa płaskiego kolektora słonecznego

Przy dzisiejszych cenach kolektorów słonecznych, wielu inwestorów zastanawia się, jak własnoręcznie zbudować kolektor słoneczny. Temu właśnie ma służyć ten wpis. Z jego pomocą, przy odrobinie własnej inwencji twórczej i wysiłku, powinno Ci się udać zbudowanie kolektora. Jak więc zrobić wodny kolektor słoneczny? (Kolektory słoneczne powietrzne to zupełnie inna historia).

Budowa kolektora płaskiego

Zacznijmy od najprostszego. Będzie to kolektor słoneczny płaski. Najłatwiejszy do wykonania, ale najmniej sprawny. W przypadku instalacji domowej roboty sprawność przekształcenia energii słonecznej na ciepło jest mało ważna. Najważniejszy jest koszt! Można zrobić kolektor dwukrotnie gorszy za trzy razy mniejsze pieniądze a potem dostawić obok drugi taki sam, koszt i tak będzie niższy.


Najprostszy kolektor słoneczny składa się z powierzchni odbierającej ciepło (absorber), umieszczonej w zaizolowanej "skrzynce", przykrytej z góry szkłem. Do absorbera są przytwierdzone rurki, przez które przepływa woda lub glikol, co pozwala odebrać ciepło od nagrzewającego się absorbera (wymiennik ciepła). Izolacja cieplna umieszczona między rurkami i absorberem a ściankami skrzyni powoduje, że rozgrzany absorber nie podgrzewa otaczającego kolektor powietrza. Z tego samego powodu skrzynia zamknięta jest z góry szkłem.

Rurki wymiennika powinny być jak najlepiej przytwierdzone do absorbera. Mam tu na myśli jak największą powierzchnię kontaktu. Im lepszy kontakt rurki wymiennika do płyty absorbera, tym łatwiej będzie wodzie odbierać ciepło od absorbera. Tym mniej ciepła będzie traconego. Tym mocniej będzie się nagrzewać woda. Tym lepsza sprawność. Budowa kolektora słonecznego musi mieć na celu przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła z kolektora!

Czy samodzielna budowa kolektora jest rozsądna?

Myślę, że tak. Ceny kolektorów są naprawdę bardzo duże. Koszt ich zakupu i instalacji zwraca się dość długo, zwłaszcza przy korzystaniu z takich źródeł ciepła jak kocioł na drewno. Wtedy jedynym uzasadnieniem takiej niemałej inwestycji jest większy komfort użytkowania ciepłej wody, bez konieczności codziennego rozpalania kotła.

Dobrze jest, gdy kolektor konstruuje się z elementów dostępnych na miejscu, najlepiej takich, które swój pierwszy żywot już zakończyły. Wtedy koszt budowy naprawdę mocno się zmniejsza.

Ostatnio na drugim moim blogu pokazywałem film z warsztatów, na których zbudowaliśmy taki kolektor.

4 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Tekst był pisany 3 lata temu, a dopiero teraz tak na prawdę
domy pasywne stały się modne ;) Strasznie długo to trwało :P

wyszukiwarkaosob.pl pisze...

super sprawa !

Dawid pisze...

Ciekawy i bardzo pomocny wpis

Jowita pisze...

Zainwestować w fotowoltaikę. Można z jej pomocą mieć własny prąd ze słońca, ekologicznie i bezpiecznie. Dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z firmą https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ która jest w stanie przeprowadzić przez montaż instalacji, dobór mocy, pozyskanie dotacji. Mają doświadczenie i wiedzę, na pewno staną na wysokości zadania abyście byli z instalacji w pełni zadowoleni.

Prześlij komentarz