Ekoenergia - jak być przyjaznym dla środowiska?

15 lutego 2012, 19:35

Co robić, gdy na działce brak wodociągu?

Kiedy w 2008 r. po raz pierwszy przymierzałem się do budowy domu, udałem się do urzędu gminy, by zdobyć wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. I dowiedziałem się przy okazji, że do mojej działki wodociąg zostanie doprowadzony w 2011 r. (co się udało, wodociąg został ukończony w ostatnich dniach 2011 r.). A ja wtedy chciałem budowę rozpocząć w następnym roku. 

Co można zrobić, gdy na działce nie ma wodociągu? Oczywiście poza odłożeniem budowy na czas do momentu doprowadzenia tego wodociągu?

Studnia 

Studnia jest oczywistą odpowiedzią na to pytanie. W końcu do niedawna każdy dom miał studnię i nikt nawet nie marzył o bieżącej wodzie w kranach. W zależności od warunków wodnych może być łatwe i trudne rozwiązanie. 

Rozwiązanie łatwe, to studnia kopana, na głębokość kilku metrów. Taka studnia nie jest droga, można ją od biedy wykopać samemu, tymi rękami. I można pobierać z niej wodę mało wyszukaną pompą. Wystarczy najtańsza pompa z marketu, a nawet tzw. abisynka, czyli ręczna pompa do nalewania wody do wiader. Trudno tu oczywiście mówić o komforcie, ale taka pompa daje możliwość korzystania z wody także wtedy, gdy zabraknie prądu.

Rozwiązanie na trudne warunki, czyli wodę na dużej głębokości, to studnia wiercona — głębinowa. Metr odwiertu dla takiej studni to koszt ok. 100 PLN. A powyżej 30 metrów głębokości trzeba załatwiać dodatkową papierologię. Chyba się to pozwoleniem wodnoprawnym nazywa. Do takiej studni niestety potrzebna jest bardziej wyrafinowana pompa — głębinowa. Nie dość, że musi ona zapewniać wyższe ciśnienie (aby wypompować wodę na powierzchnię), to jeszcze musi być na tyle mała, by zmieścić się w średnicę odwiertu. Co więcej, moc takiej pompy jest znacznie większa, niż pompy do studni kopanych.

Woda deszczowa 

Deszczówkę warto zagospodarowywać, nawet jeśli masz pod ręką wodociąg albo studnię. Bo to przecież woda zupełnie darmowa, a czasem mówi się o tym, że jej odprowadzenie do kanalizacji powinno kosztować. Wodę deszczową można łatwo magazynować, np. w podziemnym zbiorniku (starym szambie). Oczywiście do jej wykorzystania spożywczego czy higienicznego może być potrzebne uzdatnianie, ale do podlewania ogródka wystarczy ją po prostu wypompować.

15 komentarzy:

Anonimowy pisze...

może nikt nic nie pisze ponieważ nic nowego w tym tekście nie ma, żadnych nowych rozwiązań np. pomysłowych sposobów na zbiór deszczówki...

viagra.edu.pl pisze...

świetnie to wygląda!

Adrian Pawlak pisze...

witam

Adrian Pawlak pisze...

Studnia wiercona jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy nie mamy dostępu do wodociągu. Aby zacząć wydobywać wodę warto jest wyposażyć ją w odpowiednia pompę głębinową. Pompy głębinowe https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe,c1.html powinny posiadać przede wszystkim różne atesty i być zbudowane z materiałów odpornych na korozję. Dzięki nim możliwa jest efektywna eksploatacja studni oraz pobieranie czystej, zimnej wody.

lanpan pisze...

Ja własnie zastanawiam się nad budową studni i chciałbym sie dowiedzieć jak najlepiej to zrobic. Czy waszym zdaniem dobrym pomysłem będzie korzystanie z takich http://staltechnika.pl/oferta/ wiertnic, czy znacie moze jeszcze jakieś inne sposoby?

Anonimowy pisze...

W takiej sytuacji pozostaje nam wykopanie studni głębinowej i wtedy bez problemu możemy korzystać z wody. Myślę, że także porady jak https://pytanieodom.pl/jak-podlaczyc-pompe-do-hydroforu/ czyli podłączenie pompy do hydroforu również mogą się w takiej sytuacji przydać.

Natalia Zimniewicz pisze...

Ja mam u siebie na działce studnię głębinową i tym bardziej jestem zadowolona, gdyż nie płacę za wodę której używam do podlewania ogrodu. Od razu założyłam system nawadniania ogrodu https://www.podlane.pl/ więc całość jest idealnie podlana.

Dagmara Fafińska pisze...

Faktycznie jest to niezwykle ważna kwestia ale w takiej sytuacji możemy postawić na studnię głębinową. Ja również jakiś czas temu czytałam na stronie https://twojogrodek.pl/Jaka-pompe-cisnieniowa-kupic-do-duzego-ogrodu jaką najlepszą pompę ciśnieniową kupić do ogrodu.

Izabella Nowotka pisze...

W takich sytuacjach z tego co ja wiem to najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie posiadanie studni głębinowej. Właśnie dlatego ja do tych prac wezwałam hydraulika https://hydraulik.wroclaw.pl/instalacje-i-uslugi/instalacje-wodno-kanalizacyjne/ i już wiem, że był to doskonały wybór.

Dagmara Fafińska pisze...

Myślę, że właśnie tak jak napisali poprzednicy to dobrym rozwiązaniem jest posiadanie studni głębinowej i ja również się na nią zdecydowałam. Najbardziej cieszę się z faktu, że hydraulik https://hydraulik-poznan.pl/ wykonuje takie prace perfekcyjnie.

Dagmara Fafińska pisze...

Tak jak już nawet napisano wcześniej przy takich sytuacjach warto jest zawsze mieć kontakt do hydraulika i ja jestem zdania, ze to jest właściwy wybór. Sama najczęściej jak coś to dzwonię do https://rost.wroclaw.pl/ i dla tego fachowca nie ma rzeczy niemożliwych.

Wojciech Roszkowski pisze...

Wtedy pozostaje wykopanie studni głębinowej i myślę, że to jest bardzo dobra opcja. Zresztą u mnie całością prac hydraulicznych zawsze zajmuje się specjalista z https://warszawskihydraulik.pl/ któremu można na pewno zaufać.

playszyk pisze...

W niezwykłym tańcu z naturą firma przekształca marzenia w rzeczywistość. Ich ogrody to nie tylko budowle, lecz radosna symfonia harmonii między człowiekiem a przyrodą. https://cordataogrody.pl/

Mateusz Domański pisze...

Planując remont łazienki lub kuchni, nie można zapomnieć o konieczności zaangażowania doświadczonego hydraulika. https://darek-hydraulik.pl/ oferuje nie tylko profesjonalne usługi montażu i instalacji, ale również pomoc w wyborze najlepszych rozwiązań, które będą służyć przez lata. Darek pomaga swoim klientom w realizacji ich wizji, dbając o każdy, nawet najmniejszy detal.

Tomasz Krawczyk pisze...

Znalezienie rzetelnego hydraulika często jest kluczowe w przypadkach nagłych awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych. Strona https://fachowenaprawy.pl/ oferuje informacje na temat różnych usług świadczonych przez hydraulików, włączając w to naprawy, instalacje i konserwacje systemów. Osoby zainteresowane mogą również sprawdzić zakres geograficzny, w którym firma oferuje swoje usługi, co jest ważne przy wyborze lokalnego dostawcy usług.

Prześlij komentarz