Aby dobrze wykorzystać energię z kolektora słonecznego, trzeba mieć z nią co zrobić. Latem, gdy słońca jest dużo, nie ma szans na zużycie całej ciepłej wody użytkowej przygotowanej przez ten kolektor. Z tego powodu można kolektory zaprząc do podgrzewania wody w basenie (jeśli kogoś stać na jego wybudowanie). Albo można pchnąć ciepłą wodę do sprzętów AGD -- pralki i zmywarki. Przecież one do swojej pracy też wymagają ciepłej wody, prawda?
Niestety, w naszych warunkach kolektory słoneczne trudno jest dobrze dopasować do zapotrzebowania na energię. Żeby mogły pracować wiosną i jesienią, muszą być przewymiarowane w stosunku do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową latem. I z tym nie da się nic zrobić. A skoro już pieniądze na kolektor zostały wydane, dobrze jest wycisnąć z niego tyle oszczędności, ile tylko jest to możliwe.
Dzisiejsze pralki i zmywarki to urządzenia raczej energooszczędne. Oszczędzają też wodę, co też im się chwali, bo zmniejsza to nasze rachunki za wodę i odprowadzanie ścieków (wywóz szamba albo kanalizację). Ale jak by nie patrzeć, zawsze będą one potrzebować podgrzać nieco wodę wykorzystywaną w cyklu mycia / prania. Gdyby zamiast zimnej wody nakarmić je ciepłą wodą podgrzaną przez kolektor, oszczędzimy trochę prądu.
No właśnie, pralka i zmywarka wodę podgrzewają prądem. A więc najdroższym źródłem energii. Jeśli masz w domu dwustrefową taryfę elektryczną, możesz uruchamiać pranie i zmywarkę w nocnej taryfie. Wtedy będzie znacznie taniej. Jeśli nie masz tego wyboru, pozostaje Ci zmniejszanie temperatury prania lub wybieranie ekonomicznego programu w zmywarce. To też nie jest złe wyjście, bo dzisiejsze środki czystości są na tyle nowoczesne, że z powodzeniem wystarczą im do działania niskie temperatury. Tyle się przecież mówi o proszkach, które działają już w 30°C, prawda? :)
Niestety, typowa pralka i zmywarka mają tylko jedno podłączenie do wody. Czasem w instrukcjach napisane jest, że mogą one być zasilane również wodą ciepłą, byle jej temperatura nie przekraczała określonego poziomu. Z tego powodu, proponuję następujące rozwiązanie:
- kup najtańszą wannową lub prysznicową baterię termostatyczną,
- podłącz pralkę i / lub zmywarkę przez termostat,
- przy uruchamianiu pralki i zmywarki (wtedy, gdy będą one pobierać wodę do prania i mycia) ustawiaj termostat na odpowiednią temperaturę -- taką, w jakiej zamierzasz prać albo taką, jaką dopuszcza instrukcja zmywarki,
- przy praniu termostat ustaw na wodę zimną po ostatnim cyklu prania -- płukanie wypranych ubrań w zimnej wodzie jest ponoć skuteczniejsze,
- przy myciu w zmywarce doczytaj w instrukcji lub w internecie, czy zmywarka do suszenia naczyń wykorzystuje zimną wodę -- czasem bywa tak, że suszenie polega na tym, że naczynia są spłukiwane gorącą wodą, która odparowuje i skrapla się na wewnętrznych ściankach zmywarki, chłodzonych wtedy zimną wodą -- mając tę informację, odpowiednio dostosuj ustawienie termostatu do cyklu pracy zmywarki.
7 komentarzy:
kolego zajrzyj na www.wiatraki.memu.pl tam jest dużo info o tym wszystkim pozdrawiam
A co sądzisz na temat pożyczek? Moim zdaniem to naprawdę fajna sprawa. Koniecznie zerknij sobie na stronę internetową https://www.credy24.pl/pozyczki-dla-bezrobotnych/ - znajdziesz tam fajne pożyczki na dowolny cel, np. na telewizor.
takich pomysłów mi trzeba było !
Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
Niestety nigdy o takich rzeczach nie słyszałem ale jestem za to zdania, że bardzo ważnym jest to aby wiedzieć czy nasza instalacja wodna działa właściwie. Uważam, że właśnie dlatego fajnie jest mieć numer do hydraulika http://hydraulik.wroclaw.pl/ który na takich rzeczach się doskonale zna.
Dla osób poszukujących nie tylko napraw, ale także regularnego serwisu i konserwacji instalacji hydraulicznych, oferta na https://darek-hydraulik.pl/ może okazać się atrakcyjna. Profesjonalni hydraulicy dostępni przez tę stronę oferują plany serwisowe, które pomagają utrzymać instalacje w dobrym stanie przez długi czas. To z kolei może przyczynić się do uniknięcia kosztownych awarii i przedłużenia żywotności systemów hydraulicznych.
Prześlij komentarz